9.6 Realizácia experimentu
Každý experiment by učiteľ mal pripraviť s dostatočným časovým predstihom. Najvhodnejšie je, ak si každý experiment vopred vyskúša bez prítomnosti žiakov. Iba takto získa informácie o tom, na čo sa pri jeho realizácii treba zamerať a kde môžu nastať problémy. Ak učiteľ chce na vyučovaní realizovať experiment (či už demonštračný alebo žiacky) mal by zvážiť nasledujúce faktory:
- Obsah – čo má byť skúmané. Obsah by mal byť zvolený tak, aby žiakovi priniesol nový poznatok a aby tento poznatok bol v súlade s ŠVP, prípadne s ŠkVP.
- Úloha – prečo to má byť skúmané. Experiment by mal byť volený tak, aby žiaka zaujal, upriamil jeho pozornosť na problém, ktorý treba skúmať, a aby mal žiak záujem tento problém skúmať.
- Materiálové podmienky – čím sa dosiahne stanovený cieľ, experimentálne zariadenie. Pri výbere vhodného experimentu musí učiteľ zvážiť materiálové vybavenie, teda nie len aké pomôcky má k dispozícii, ale ktoré sú najvhodnejšie k jeho realizácii, aby bol splnený jeho cieľ. Príprava pomôcok na experimentovanie zaberá pomerne veľký čas práce učiteľa fyziky.
- Postup experimentovania – ako s materiálom (experimentálnym zariadením) pracovať. Ide o dobre premyslený postup, aby bol naplnený cieľ experimentu. V prípade, že žiak má postupovať podľa vopred stanoveného návodu, je vhodné mať pripravené pracovné listy pre žiaka, kde je uvedený postupu, ako aj priestor na zaznamenávanie, analýzu dát a záver. Výhodou je, keď má učiteľ k dispozícii aj metodické pokyny a učiteľský list s už nameranými a vyhodnotenými dátami.