Vyskúšajte sa

1.	Pri spoločenských či politických zmenách ostáva základná štruktúra poznatkov fyziky rovnaká. Prečo je teda potrebné meniť spôsoby 
        vyučovania fyziky?

2.	Uveďte príklad zmeny v spoločnosti, ktorá mala vplyv na vyučovanie fyziky.

3.	Stručne charakterizujte testovanie PISA a úlohy využívané v tomto testovaní.

4.	Vysvetlite slovné spojenie „transformácia rezultatívnej zložky vedy do obsahov vzdelávania“.

5.	Uveďte rozdiely v koncepcii vyučovania fyziky pred rokom 2008 a po ňom.

6.	Vymenujte problémy vyučovania fyziky na Slovensku tak, ako ich vnímate vy.
                



Otestujte sa

1. Vyučovanie fyziky nie je potrebné meniť, iba dopĺňať o nové poznatky, ktoré objavili vedci v poslednom čase.

2. Cieľom konferencie vo Woods Hole bolo nájsť najvhodnejší spôsob sprostredkovania vedeckých poznatkov v školskom vzdelávaní.

3. Otázka metódy objavovania pri sprístupňovaní pojmov, ktorá sa dnes považuje za dominantnú v procese vyučovania fyziky, sa prvý krát objavila v 80. rokoch minulého storočia.
4. Reforma v rokov 1976-1987 do vyučovania fyziky priniesla preplnenie obsahu pojmami, faktami, zákonmi, priblížila pojmovú a faktografickú zložku obsahu vzdelávania mysleniu žiaka a znížila matematizáciu fyziky.
5. Medzinárodné testovanie PISA hodnotí vzdelávací systém v krajine a testuje okrem iných gramotností aj prírodovednú gramotnosť.
6. Testovanie PISA testuje najmä schopnosť žiakov odpovedať na faktické otázky, ale aj používať vedecké poznatky, identifikovať otázky a vyvodzovať dôkazmi podložené záver.
7. Na situáciu s vybavením odborných učební fyziky učebnými pomôckami reflektovali učebnice fyzike vydané v rámci obsahovej reformy uskutočnenej v roku 2008 zaradením menšieho množstva experimentálnych aktivít.
8. Jednou z prekážok úspechu reformy z roku 2008 bolo, že legislatívne nebolo zabezpečené povinné delenie hodín v prípade väčšieho počtu žiakov na hodinách fyziky.
9. Zmena kurikula základného vzdelávania smerom k žiakovi je od roku 2021 realizovaná tak, aby žiak získal základné vzdelanie vo vzájomnej prepojenosti všetkých vzdelávacích oblastí.
10. Štruktúra kurikula základného vzdelávania bude usporiadaná do troch po sebe idúcich a na seba nadväzujúcich vzdelávacích cyklov: 1. cyklus (pokrýva 1.-3. ročník základnej školy), 2. cyklus (pokrýva 4.-6. ročník základnej školy) a 3. cyklus(pokrýva 7.-9. ročník základnej školy).