1.6 Tvorba nového štátneho vzdelávacieho programu základného vzdelávania

                V roku 2021 začal Štátny pedagogický ústav (dnes už NIVAM) s prípravou nového rámca pre štátny vzdelávací program základného vzdelávania. Základným cieľom zmeny kurikula základného vzdelávania smerom k žiakom je to, aby každý žiak bez rozdielu mal príležitosť (ŠPÚ, 2021, s. 6):
•	získať základné vzdelanie v súhre a vzájomnej prepojenosti všetkých vzdelávacích oblastí a vo vyváženej podpore kognitívneho, fyzického, emocionálneho, sociálneho a duchovného vývinu,
•	porozumieť svetu a svojmu miestu vo svete ako súčasti lokálneho a globálneho prostredia,
•	rozvinúť schopnosť učiť sa, získať chuť k učeniu, osvojiť si zručnosti potrebné pre život a perspektívne pracovné uplatnenie a celoživotné učenie sa,
•	dostať personálnu podporu a možnosť rozvinúť osobné kapacity a potenciál,
•	v maximálnej miere rozvinúť charakterové vlastnosti a získať pevný hodnotový a morálny základ svojej osobnosti.

                Vnútorná štruktúra kurikula základného vzdelávania, ktorá umožňuje postupné stupňovanie a potrebnú rôznorodosť vzdelávacích ciest žiakov, by mala byť usporiadaná do troch po sebe idúcich a na seba nadväzujúcich vzdelávacích cyklov (ŠPÚ, 2021, s. 11):
•	Prvý cyklus základného vzdelávania – „Uvádzanie do gramotnosti“, pokrýva 1.-3. ročník základnej školy.
•	Druhý cyklus základného vzdelávania – „Zvládnutie základov gramotnosti“, pokrýva 4.-5. ročník základnej školy.
•	Tretí cyklus základného vzdelávania – „Rozvinutá gramotnosť“, pokrýva 6.-9. ročník základnej školy.

Vzdelávacia oblasť Človek a príroda bude zahŕňať predmety fyzika, chémie, biológia a prírodoveda. 

Kým doteraz bolo v štátnom vzdelávacom programe vymedzené, aké výkony má žiak dosiahnuť na konci jednotlivých ročníkov, v novom štátnom vzdelávacom programe by mali byť vymedzené výkony žiaka na konci vzdelávacieho cyklu. 

Obsah vzdelávacej oblasti je charakterizovaný desiatimi komponentmi (vychádzajúc z konceptu kľúčových vedeckých predstáv W. Harlenovej). Mali by byť sprístupňované najmä induktívne pracujúc s predchádzajúcimi skúsenosťami a poznatkami žiakov.