Vyskúšajte sa

1.	Čo chápeme pod prírodovednou gramotnosťou?

2.	Na konkrétnom príklade z fyziky charakterizujte zložky prírodovednej gramotnosti.

3.	Iba z pár žiakov základnej školy sa stanú skutoční vedci. Je preto naozaj potrebné rozvíjať spôsobilosti vedeckej práce u všetkých žiakov? 
        Uveďte príklad.

4.	Na konkrétnych príkladoch charakterizujte základné a integrované spôsobilosti vedeckej práce.

5.	Vyberte si ľubovoľnú aktivitu z vyučovania fyziky a rozoberte ju z hľadiska rozvoja spôsobilostí vedeckej práce.

6.	Uveďte, ako by ste hodnotili mieru rozvinutia vedeckých spôsobilostí žiakov. Pomôžte si konkrétnym príkladom.





Otestujte sa


1. Na podujatí s názvom Projekt 2000 + sa prijalo prehlásenie o tom, že základnými predpokladmi pre dosiahnutie zodpovedajúceho rozvoja spoločnosti sú prírodovedná a čitateľská gramotnosť a ich dosiahnutie by malo byť pre všetkých jednou z ústredných úloh vzdelávania.
        
        
        
        
        

        
        
2. Prírodovednú gramotnosť chápeme ako schopnosť používať vedecké poznatky, reprodukovať naučené vedomosti, opisovať prírodné javy, identifikovať otázky a vyvodzovať dôkazmi podložené závery pre pochopenie a tvorbu rozhodnutí o svete prírody a zmenách, ktoré v ňom nastali v dôsledku ľudskej aktivity.
3. Prírodovedná gramotnosť má štyri dimenzie a to prírodovedné predstavy; prejavy vedeckého postoja k realite; postoj ku skutočnosti, realite a spôsobilosti vedeckej práce.
4. Medzi integrované spôsobilosti vedeckej práce patria napríklad formulovanie hypotéz, meranie, experimentovanie, opisovanie vzťahov medzi premennými alebo tvorenie záverov a zovšeobecnení.
5. Ak človek zvažuje kúpu elektrického spotrebiča, stanovuje si rôzne kritéria – cenu, výkon, príkon, pomer ceny a príkonu, sleduje vývoj cien na trhu... U tohto človeka môžeme pozorovať typické prejavy vedeckého postoja k realite.
6. K špeciálnym programom na rozvíjanie vedeckých procesov pre základné školy, ktoré vznikli po tzv. sputnikovom šoku (napr. SAPA, SCIS a ESS), neexistovali učebnice, ale ich funkciu plnili žiacke zošity, odo ktorých si žiaci zaznamenávali svoje aktivity.
7. Tvorbu učebníc fyziky pre základné školy zásadne ovplyvnila koncepcia programu FAST, ktorý vznikol v roku 1966 na univerzite v Karibiku.
8. Na Slovensku sa program FAST vyučoval pod názvom „prírodoveda“, pričom integroval predmety fyzika, chémia a biológia.
9. Pod indikátormi spôsobilostí vedeckej práce rozumieme ukazovatele v podobe výkonov žiaka vo vymedzených spôsobilostiach vyjadrených slovesným podstatným menom.
10. Základné spôsobilosti vedeckej práce slúžia na usporiadanie a opis predmetov a vďaka integrovaným spôsobilostiam sme schopní riešiť problémy a realizovať experimenty.